Vakıfbank Valide Sultan Şubesi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Hürriyet Gazetesinden Ali DAĞLAR’ın haberine göre Vakıfbank Baş Hukuk Danışmanı Ömer Elmas’ın askerlik belgesinin sahte çıkması üzerine savcılık, banka yöneticilerinin yanı sıra BDDK yönetimini de sorumlu tuttu. Müfettiş raporuna karşın önce iş akdi feshedilen, 1.5 ay sonra da müdür yardımcılığına atanan Elmas’ın bu atamasını onaylayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve 6 BDDK üyesi de sorumlu görüldü.

Vakıfbank’ın eski genel müdürü Bilal Karaman ve yeni genel müdürü Süleyman Kalkan’ın yanı sıra BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve ve 6 yönetim kurulu üyesi hakkında, soruşturma açılmasına neden gelişmeler şöyle:

Sahte askerlik belgesi

Zeki Sayın’ın Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde, Ziraat Bankası’nda Baş Hukuk Danışmalığı yapan, o zaman 28 yaşında olan avukat Elmas, bir iddiaya göre kovulduktan sonra yine Sayın’ın referansıyla 29 Mayıs 2006’da Vakıfbank’ta çalışmaya başladı. Banka personel yönetmeliği uyarınca Elmas’ın işe başladıktan sonra bankaya ibraz ettiği askerlik durum belgesinde resmi imza, mühür veya kaşenin bulunmadığı, alındığı makama ilişkin bir açıklamanın yer almadığı saptandı.

İş akdi feshedildi

Banka müfettişi tarafından hazırlanan rapor üzerine, Vakıfbank Yönetim Kurulu, 7 Ekim 2008’de iş akdini oy çokluğuyla feshetti. Raporda, şu ifadeler yer alıyordu: “İşe başlamak için gerekli belgeleri zamanında tamamlayıp İK başkanlığına vermeyen, askerlik görevini henüz yerine getirmemiş olan, askerlik görevi ile ilgili kendisi tarafından düzenlenen ve geçerliliği olmayan belgeyi bankaya ibraz eden Elmas’ın tazminatının ödenerek, iş akdinin feshedilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.”
 
Askerlik belgesi sahte çıktı BDDK’nın da başına dert açtıÖnlenemez yükseliş

Fakat Elmas, baş hukuk danışmanı olarak iş akdi feshedilmesinden 45 gün sonra terfi ederek, bu kez aynı bankaya genel müdür yardımcısı olarak atandı. Yönetim kurulunun atama kararı ertesi gün onay için BDDK’ya gönderildi. Çünkü kamu bankası olarak Vakıfbank’ta genel müdür yardımcılığına atanan kişilerin göreve başlayabilmesi için BDDK onayı gerekiyordu. BDDK da, bu kararı oy çokluğuyla onadı. Elmas da 5 Ocak 2009 itibariyle Vakıfbank’ta yeni görevine başladı.

Raporun gereğini yapanlar sürüldü

ÖMER Elmas hakkında, daha önce “Böyle terfi görülmedi, sahte belgeli genel müdür yardımcısı” başlık bir haber çıkmış olmasına karşın, aradan geçen 1.5 yıllık sürede hiçbir soruşturma gündeme gelmedi. Geçen yıl mart yapılan genel kurulda, Elmas’ın iş akdinin feshine neden olan raporun hazırlayıcısı Teftiş Kurulu Başkanı Yakup Şimşek, Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne atandı. Raporun gereğini yapan genel müdür Bilal Karaman da yönetim dışı kaldı.

Kimler hakkında soruşturma açıldı

ÖMER Elmas (Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı), Tevfik Bilgin (BDDK Başkanı), Bilal Karaman (Vakıfbank eski Genel Müdürü), Yusuf Beyazıt (eski Yönetim Kurulu Başkanı), Süleyman Kalkan (Vakıfbank Genel Müdürü), BDDK yönetim kurulu üyeleri Ahmet Bilgin, Hüseyin Al, Erol Berktaş, Mustafa Akın, Muttalip Ünal ve Selim Servet Taşdemir.

1.5 ay inceledi ancak çay içmeye çağırmadı

ÖMER Elmas’ın Vakıfbank’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına ilişkin savcılık soruşturması, BDDK’nın banka genel müdür ve yardımcılarını ‘çay içmeye çağırma’ yönündeki uygulamasını hatırlattı. Bankacılık Kanunu’na göre, yapılan atamaları bir hafta içinde onaylaması ya da reddetmesi gereken BDDK’nın Ömer Elmas’a ilişkin kararda süreyi uzattığı dikkat çekti.  Vakıfbank Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak incelemenin uzayacağını bildiren BDDK, 1.5 aylık incelemenin ardından oy çokluğu ile karar aldı. Şimdi bu karar yüzünden hakkında soruşturma başlatılan BDDK, 27 Mayıs’tan bu yana yüzyüze görüşmeler yapıyor. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bu uygulamaya neden başladıklarını anlatırken, şöyle demişti: “Atama yapılacak genel müdür ve genel müdür yardımcılarını bizzat ben ve gerekli göreceğim bürokratlarım tarafından Ankara’da konuk etmek, onlara çay ikram etmek, onlarla konuşmak istiyoruz. Çünkü CV üzerinden değerlendirme yeterli olmayabiliyor. Biz yüz yüze konuşmak istiyoruz.”

Aktardığımız haberi daha da anlamlı kılan değerlendirmeler ise odatv isimli internet sitesinde yapıldı.

Maksut Serim  adını hiç duydunuz mu? Serim, “örtülü ödeneğin yönetimi” Başbakan tarafından tevdi edilen bir kişidir.
Serim’in öne çıkan özellikleri şöyle:
– Serim, örtülü ödeneğin başına Vakıfbank Valide Sultan Şubesi müdürlüğünün ardından geldi.
– Ancak bu şube müdürlüğü kendisi için pekte hayırlı biçimde son bulmamıştı.
– Serim, resmi evrakta sahtecilikten dolayı ağır cezalık oldu ve 2 yıl hüküm giydi. Çünkü diplomasının sahte olduğu, daha doğrusu Serim’in sahte diploma düzenlediği belirlendi.
– Vakıfbank İdare Meclisi de (11. 11. 1996 ve 29. 9. 1997 tarihlerinde aldığı iki kararla) “Maksut Serim’in diplomasının geçersizliğini” kabul ederek onu banka şube müdürlüğü görevinden aldı.
– Bu aşamadan sonra birileri Maksut Serim’e “yürü ya kulum” dedi. Serim Başbakan’ın en güvendiği adam olarak örtülü ödeneğin yönetimine getirildi.

Bulmacanın temel bilgilerini sıralayalım: Vakıfbank, Valide Sultan Şubesi ve sahte diploma…

****

Hürriyet haberinde adı geçen bir genel müdür var: Bilal Karaman.
Karaman, Vakıfbank Genel Müdürüydü. Sürpriz biçimde görevden alındı. Neydi dert, henüz tam olarak belli değil.
Ama Karaman’ın görevden alınması gibi atanması da ilginçti.
Karaman genel müdürlük öncesi Vakıfbank’ta hangi şubenin müdürüydü?
Tabi ki Valide Sultan’ın.
Yani Maksut Serim’le Bilal Karaman halef selefti.
Karaman’ın genel müdür olmasıyla birlikte biri Başbakan’ın en yakınına, diğeri de hemen yanı başına konuşlandı.

****

Sıkılmadıysanız, bulmaca çözmeye devam ediyoruz…
Serim ve Karaman’ın ortak mekanı Valide Sultan Şubesi’nin özelliği nedir?
Bu şube İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin hesaplarının tutulduğu şubedir. Ama daha fazlası da var.
Bu şube yüzünden Başbakan’ın başına gelmedik kalmadı. Yıllar önce gazetelere yansıyan bir haber ve bir belge vardı. İstanbul Valiliği resmi kurumlara 9.4.1999 tarihli bir yazı gönderiyor. Gizli ibareli bu yazıda dönemin Vakıfbank Şube Müdürü Maksut Serim’in bankacılık hukukuna aykırı olarak Büyükşehir adına görünen-görünmeyen hesaplar açtığı ve Akit, Yeni Şafak gazeteleriyle Kanal 7’ye kaynak aktardığı ifade edilmişti. Sonra neler oldu, doğrusu bilemiyoruz.
Ama esas olan Valide Sultan’ın özellikli bir şube olduğudur. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir dönem bütün off shore hesapları da bu şubeden yönetiliyordu. Yönetenler kimlerdi? Bilal Karaman ve Maksut Serim ve / veya başkaları…

****

Hadi esasa gelelim. Yani Elmas vakasına…
Bulmaca bilgilerini hatırlayalım: Vakıfbank, evrakta sahtecilik ve Başbakan…
Savcılık soruşturma açmış. Hem Bankacılık Düzenleme Kurulu üyeleri ve Karaman dahil Vakıfbank yöneticileri hakkında soruşturma yapılıyor.
Çünkü Ömer Elmas sahte askerlik belgesi vererek önce baş hukuk müşaviri ardından da genel müdür yardımcısı oluyor.
Kim bu Ömer Elmas?
Elmas, 2000 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oluyor. Avukatlık tecrübesi (staj dahil) üç yıl sürüyor.
Elmas adı gibi kıymetli bir insan. Bir dönem Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olan Zeki Sayın, Elmas’ı “Ufku çok geniş bir genç” diye anlatıyor. Elmas’ın ufku o kadar geniş ki, bir anda kendisini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın Hukuk Koordinatörü olarak buluyor. Doğru dürüst adliye yüzü bile görmeyen avukat gence birileri “yürü ya kulum” diyor.
Elmas’ın referansı da sağlam. Emlak Bankası’ndaki görevine Ziraat Yönetim Kurulu üyesi olan Mustafa Ünal’ın tavsiyesi ile alınıyor. Tabi Elmas burada durmuyor. 28 yaşında 150 yıllık Ziraat Bankası’na baş hukuk müşaviri oluyor.
Sonra da gelsin Vakıfbank…
Baş döndürücü bir kariyer değil mi?
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in de başı dönmüş olsa gerek ki evrakta sahtecilik yapan Elmas’ın atamasına göz yummak, onay vermek zorunda kalıyor.
Sizce her yere ayar veren bu güçlü el kimin olabilir?

****

Elmas, soyadı kadar kıymetli bir liseden mezundur: Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi.
Elmas’ın lise arkadaşları arasında “muhafazakar burjuvaziye” dahil çok sayıda genç bulunuyor.
İstanbul ve ilçelerindeki AKP teşkilatlarında yöneticilik yapan pek çok isim nedense çocuklarını Kartal İmam Hatip Lisesi’ne göndermeyi tercih ediyor.
Liseden mezun olan ünlü bir isim daha var: Bilal Erdoğan.
Bilal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci oğludur. Bilal, imam hatibin ardından (Amerikan eski başkanı Bush’un referansıyla) Harvard’dan giren ve mezun olan oğuldur.
Şeytan dürtüyor. Sormadan edemeyeceğiz.
Bilal Erdoğan acaba Ömer Elması tanır mı?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

One thought on “Vakıfbank Valide Sultan Şubesi

  • 23/10/2011 at 00:29
    Permalink

    Vakıflar kökenliyim bu sahtekarların gerçek yüzleri valide sultan şubesi hesapları 1992-1999 izlendiinde ne büyük vurgunlar ve dolaplar olduğu görülecektir. ama nerde o cesaretli savcılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir